Powiększone węzły chłonne – przyczyny.

Węzły chłonne występują w całym organizmie i zbudowane są z tkanki limfatycznej, która jest zbudowana w sposób, który umożliwia wychwytywanie wirusów, bakterii, komórek nowotworowych i ich unieszkodliwianie. Są to drobne struktury i możemy je znaleźć pod żuchwą, na szyi, pod pachami, pod kolanami, w pachwinach. Inne leżą głębiej, bo w okolicy dużych ważnych narządów. U zdrowego człowieka są bardzo słabo wyczuwalne, ewentualnie możemy pod palcami poczuć struktury, które są wielkości ziarna fasoli. Stają się powiększone w momencie, kiedy coś się dzieje. Nie jest niczym nadzwyczajnym, że węzły chłonne stają się powiększone. Bardzo często powodem są zwykłe infekcje, na które zapadamy w okresie jesienno-zimowym lub wiosennym. Poza tym można tez go zaobserwować w innych zakażeniach wirusowych, takich jak odra, różyczka, zakażenie wirusem cytomegalii, zakażenie wirusem HIV, ospa wietrzna, półpasiec, wirusowe zapalenie wątroby oraz w zakażeniach bakteryjnych takich jak angina, gruźlica, szkarlatyna, kiła. Warto jednak wiedzieć, że powiększenie węzłów chłonnych nie tylko ma podłoże infekcyjne. Jest szereg chorób, które trzeba wykluczyć lub potwierdzić, jeżeli węzły chłonne są powiększone. Należą do nich choroby auoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty. Inną grupa chorób są nowotwory, głównie chłoniaki i białaczki, ale zdarzają się również przerzuty. Jest jeszcze wiele innych chorób, ale te przedstawione są najczęściej występujące i warto udać się do lekarza jeżeli stwierdzimy u siebie powiększenie węzłów chłonnych, które nie mija.

Co robić, jeśli zaniepokoi nas powiększony węzeł chłonny?

Jeżeli po przebytej infekcji połączonej z kuracją antybiotykową węzły chłonne w dalszym ciągu pozostają powiększone, albo obserwujemy powiększony węzeł od dłuższego czasu, a niejednokrotnie pojawiają się kolejne, które przybierają nienaturalne rozmiary warto sprawdzić to u lekarza, ponieważ może to świadczyć o toczącym się procesie nowotworowym. Zawsze niepokojące jest pojawienie się widocznych i dobrze wyczuwalnych węzłów chłonnych podobojczykowych. Dodatkowo, jeżeli występują takie objawy jak osłabienie, zlewne nocne poty, uczucie senności, utrata masy ciała, tendencja do powstawania siniaków, częstsze krwawienia ze śluzówek, należy niezwłocznie udać się do lekarza i wykonać niezbędne badania. Najlepiej w takiej sytuacji skonsultować się z doświadczonych hematologiem.

Jakie badania najczęściej się wykonuje przy powiększonych węzłach chłonnych?

Każda wizyta u lekarza powinna rozpocząć się tym samym, czyli zebraniem dokładnego wywiadu na temat pojawiających się objawów i okoliczności towarzyszących. Pomoże to w ustaleniu najbardziej prawdopodobnej przyczyny i wytycza kierunek w jakim trzeba będzie dalej pójść. Kolejnym etapem jest badanie fizykalne, które potwierdzi lub zaprzeczy powiększenie węzłów chłonnych w innych okolicach. Jeżeli zostanie stwierdzona infekcja może być potrzeba jeszcze dodatkowych badań czynników zapalnych z krwi i morfologii krwi, prób wątrobowych i jeżeli jest potwierdzony czynnik bakteryjny lekarz wypisze antybiotyk, który pomoże szybciej dojść do siebie. Jeżeli podejrzewana jest choroba nowotworowa pacjent musi zostać skierowany do hematologa, a ten zdecyduje jakie dalsze badania są niezbędne do właściwej diagnostyki. Są to już, poza podstawowymi jak morfologia, USG, czy RTG, bardzo specjalistyczne badania takie jak badania genetyczne, pobranie węzła do sprawdzenia histopatologicznego, tomografia komputerowa, czy rezonans magnetyczny, inne specjalistyczne badania krwi.

Podsumowanie.         

Jak widać należy zachować czujność w przypadku powiększonych węzłów chłonnych. Całe szczęście najczęstsze przyczyny są błahe i objawy mijają stosunkowo szybko. Jednak nie powinno się bagatelizować jeżeli ten stan się przedłuża. Im później wykryta choroba nowotworowa, tym trudniejsza do wyleczenia. A współczesna medycyna dysponuje już takimi środkami, które pozwalają na całkowite wyleczenie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *