Rodzaje blatów kuchennych

Aranżacja i wystrój kuchni to spore wyzwanie, gdyż jest to pomieszczenie, w którym bardzo ważna jest ergonomia, funkcjonalność oraz komfort codziennego użytkowania. W kuchni każdy element ma kolosalne znaczenie, dlatego nic nie powinno być wybierane w sposób przypadkowy. Ta zasada dotyczy również blatów kuchennych, które warto wybierać z dużą dbałością i wcześniejszym określeniem własnych potrzeb.

Blaty kuchenne są najważniejszym elementem w każdej kuchni. To właśnie na nich przygotowujemy posiłki czy trzymamy podstawowe kuchenne urządzenia. Blaty muszą mieć odpowiednią szerokość, która będzie zapewniała wygodną pracę. Jeśli blaty będą zbyt wąskie, ich użytkowanie może być mocno utrudnione. Minimalna szerokość blatu kuchennego to 60 cm, ale jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy zainstalować blat o szerokości co najmniej 80 cm. Warto również pamiętać, że jeden blat może w kuchni okazać się niewystarczający. Jeśli nasz zlewozmywak znajduje się w centralnym miejscu, w połowie ściany, dobrym rozwiązaniem będzie zainstalowanie blatu po obu jego stronach. Z tą jednak różnicą, że z jednej strony blat może być nieco krótszy i może mieć 40 cm. To w zupełności wystarczy, aby na przykład odstawić naczynia po umyciu czy odłożyć umyte produkty przeznaczone do przygotowywania posiłków.

Rodzaj blatu wpływa na funkcjonalność i stylistykę

Wybierając blat kuchenny najwięcej uwagi należy poświęcić materiałowi, z jakiego będzie on wykonany. Do wyboru mamy gotowe blaty, które można kupić w studiach mebli kuchennych lub blaty na zamówienie, które są wykonywane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Materiał, z jakiego nasz blat kuchenny będzie wykonany ma wpływ również na aranżację kuchni i jej stylistykę. Nieco inne blaty potrzebne będą do kuchni tradycyjnej czy rustykalnej, a innych będzie potrzebowała kuchnia urządzona w stylu skandynawskim, minimalistycznym lub modna w ostatnim czasie kuchnia-laboratorium.

Blaty drewniane

Blaty drewniane, szczególnie w naturalnym kolorze, świetnie sprawdzają się w klimatycznych, tradycyjnych kuchniach. Drewno jest materiałem bardzo ciepłym, naturalnym, nadającym wnętrzom unikalny i wyjątkowy klimat. Należy również pamiętać, że drewniane blaty to rozwiązanie ekologiczne, które sprawdzi się na pewno w przypadku kuchni urządzonych w stylu eko. Blaty drewniane mogą być wykonane z różnych gatunków drewna, zarówno rodzimych, jak i bardziej egzotycznych. Spośród rodzimych gatunków drewna blaty wykonywane są z buku, dębu lub sosny. Wśród materiałów egzotycznych najczęściej wykorzystuje się mahoń, merbau, badi oraz drewno sabella. Aby blaty drewniane służyły nam bezproblemowo przez długie lata, powinny być właściwie zaimpregnowane. Trzeba też pamiętać, że będą one miały stały kontakt z żywnością, impregnat musi więc być odpowiednio dobrany i posiadać atesty spożywcze.

Dużą zaletą drewnianych blatów jest fakt, że można je dosyć szybko zregenerować. Wystarczy zetrzeć szlifierką zniszczoną powierzchnię, wygładzić ją, a następnie powtórnie zaimpregnować. Wadą blatów drewnianych jest natomiast reagowanie z wieloma substancjami. Jeśli na taki blat wylejemy coś tłustego, trzeba natychmiast usunąć plamę. W przeciwnym razie bowiem tłuszcz wniknie w strukturę drewna, będzie je odbarwiać oraz odkształcać. Ceny drewnianych blatów są wyższe niż blatów wykonanych z innych materiałów, ale za to zapewniają długotrwałe użytkowanie.

Blaty z laminatu

Blaty laminowane są najpopularniejszym i najtańszym rodzajem blatów. Są wykonane z płyt wiórowych, które na zewnątrz są wykończone wysokiej jakości laminatem. Producenci blatów laminowanych oferują modele w ogromnej ilości wzorów i kolorów, dzięki czemu każdy użytkownik powinien bez problemu znaleźć blat idealnie dopasowany do jego kuchni. Warto jednak pamiętać, że laminat jest tworzywem sztucznym, które jest narażone na uszkodzenia. Na takim blacie nie należy stawiać gorących garnków, gdyż tworzywo może się stopić i odkształcić. Blaty te nie są też odporne na wodę, jeśli znajdują się w nich jakieś uszkodzenia. Dlatego też warto utrzymywać je w czystości, a wszelkie zabrudzenia jak najszybciej usuwać.

Blaty z konglomeratu

Coraz większą popularnością wśród osób, które urządzają własne domy i mieszkania, cieszą się blaty kuchenne wykonane z konglomeratu. Wykonuje się je z żywic akrylowych, sproszkowanych pigmentów oraz innych wysokiej jakości, wytrzymałych minerałów. Blaty z konglomeratu na pierwszy rzut oka wyglądają jak kamienne, jednak są o wiele lżejsze od kamienia. Takie blaty są również o wiele łatwiejsze w obróbce, mogą mieć ciekawe, asymetryczne kształty, co sprawia, że stają się ciekawym elementem dekoracyjnym w każdej kuchni. Blaty z konglomeratu mogą być matowe lub błyszczące, można więc wybrać sobie model dopasowany do kuchni. Trzeba jednak pamiętać, że wersja błyszcząca jest dosyć podatna na zarysowania. Jeśli blat będzie mocno użytkowany, a nie będziemy stosować desek do krojenia i innych zabezpieczeń, bardzo szybko przestanie wyglądać jak nowy i być ozdobą kuchni. Blaty z konglomeratu można łatwo utrzymać w czystości i nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Są jednak, póki co dosyć drogie, droższe nawet od blatów drewnianych, dlatego też ich popularność rośnie dosyć powoli.

Blaty z kamienia

Kamień na blacie doskonale się prezentuje i nadaje kuchni bardzo elegancki wygląd. Najczęściej wybieranym kamieniem jest granit, który jest bardzo wytrzymały i nie nasiąka wilgocią. Drugi w kolejności popularności jest stylowy i elegancki marmur, który świetnie wygląda, ale dosyć szybko ulega wszelkim przebarwieniom. Nawet regularna impregnacja i konserwacja nie pozwala na utrzymanie blatu marmurowego w perfekcyjnym stanie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *